Woliński Park Narodowy - gdzie znajduję się Park, jak dojechać?

  • location_on Świnoujście, ul. undefined

Woliński Park Narodowy

Nad polskim Bałtykiem funkcjonują dwa Parki Narodowe, jednym z nich jest Woliński Park Narodowy. Został on utworzony już w 1960 roku, a powiększono go w 1996. Park ten położony jest na największej polskiej wyspie - Wolinie, obejmuje także przybrzeżny pas Bałtyku o szerokości jednej mili morskiej(1852m).

Teren parku to między innymi piękne lasy mieszane bukowo-dębowo-sosnowe, buczyny, a nad jeziorami olsy, a także wzniesienia polodowcowe w większości o wysokości dochodzącej do 60 m n.p.m. ale największe z nich są wyższe - Grzywacz (115 m n.p.m.), Gosań (95 m n.p.m.) czy Lelowa Góra (prawie 90 m n.p.m.). Charakterystyczne dla tego rejonu jest klifowe wybrzeże, które poza umocnieniami w jednym miejscu (okolice Kawczej Góry), jest kształtowane naturalnie przez morze. Średnio morze zabiera rok rocznie od 80 cm do 2 m wybrzeża.

Na terenie Parku znajduje się również wiele jezior np Czajcze, Warnowskie, Domysłowskie, Grodno, Koprowo czy jezioro Turkusowe - nazwane tak ze względu na swoją zieloną barwę - to pozostałość po zalanej kopalni kredy.

Woliński Park powstał oczywiście nie tylko w celach ochrony unikalnego krajobrazu - chroni się tutaj 54 gatunki roślin np pajęcznicę liliowatą, widłaki czy znanego prawie wszystkim mikołajka nadmorskiego. Park to również siedlisko przedstawicieli świata fauny - głównie ptaków - ponad 200 gatunków - np symbol parku - największy występujący u nas drapieżnik - orzeł bielik. Ssaki są słabiej reprezentowane, bardzo rzadko można spotkać tu fokę szarą, a jeszcze rzadziej największego naszego ssaka morskiego - morświna.

Ciekawostką parku jest Zagroda Pokazowa Żubrów - to również miejsce rekonwalescencji innych gatunków świata fauny, w odrębnych siedzibach znajdują się : dziki, jelenie i orły bieliki. Po dojściu do zdrowia, zwierzęta te wypuszczane są na wolność.

Aby lepiej poznać park i jego mieszkańców warto wybrać się do miejscowości Międzyzdroje do Muzeum Przyrodniczego przy Dyrekcji Parku.

Ostatnia aktualizacja - luty 2020
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.swinoujscie.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

748 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 2018 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0