Świnoujście - informacje praktyczne o miejscowości

Dojazd do Świnoujścia

Położone w województwie zachodniopomorskim Świnoujście stanowi najdalej wysunięte na północny zachód miasto w Polsce. Dojazd odbywa się trasą europejską E63, która łączy północ Europy (Szwecję) z południem (Grecję). Bezpośrednio do Świnoujścia docierają dwie drogi krajowe - nr 3 biegnie po stronie północnej, natomiast nr 93 - po stronie południowej. Miasto posiada też bezpośrednie połączenie ze Szwecją - promy kursują m.in. do Trelleborg.

Dworzec kolejowy Świnoujście znajduje się na prawobrzeżu miasta, na wyspie Wolin przy ul. Dworcowej. Stąd do centrum miasta należy przeprawić się promem - przystań promowa znajduje się tuż obok dworca, a podróż promem jest bezpłatna. Dostępne połączenia można szybko sprawdzić za pomocą wyszukiwarki GoEuro.pl - podano tu też informacje o miejscowych atrakcjach. Pociągi odjeżdżają również z trzech z trzech innych przystanków: Świnoujście Warszów, Świnoujście Przytór i Świnoujście Port. Pociągi Przewozów Regionalnych kursują m.in. do Poznania i Szczecina, natomiast pociągami PKP Intercity można dojechać do największych miast w Polsce - Warszawy (odległość 653 km), Katowic (650 km), Krakowa (723 km), Lublina (812 km), Wrocławia (450 km) czy Przemyśla (976 km). W Świnoujściu działa komunikacja miejska, którą można się przemieszczać pomiędzy najważniejszymi punktami miasta. Dostępne są również taksówki. Prywatni przewoźnicy Emilbus i Jomsborg oferują przejazd busami do Szczecina, natomiast PKS - do Gdańska, Gdyni, Goleniowa, Golczewa, Kamienia Pomorskiego, Kołobrzegu, Lubina, Międzyzdrojów, Szczecina i Wolina. Dworzec autobusowy znajduje się przy ul. Dworcowej po wschodniej stronie Świny.

Alternatywą dla podróży pociągiem lub busem jest transport lotniczy. Po niemieckiej stronie granicy - około 13 km od Centrum Świnoujścia - znajduje się port Heringsdorf. Obsługuje on sezonowe połączenie z miastami niemieckimi (Brema, Dortmund, Düsseldorf, Kolonia/Bonn, Monachium, Frankfurt nad Menem), Szwajcarią oraz Warszawą. W odległości 70 km na północ od Świnoujścia, w miejscowości Goleniów, funkcjonuje także polski port lotniczy, który obsługuje połączenia z Warszawą, Londynem, Dublinem i Rygge koło Oslo.


rozwiń
Świnoujście - informacje praktyczne o miejscowości
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij