Archiwum - Orientacyjne kalendarium Imprez 2013

01 STY 1970 wstecz

Wyspy Wielkanocne
23 – 24 marca
Warsztaty plastyczne, nauka tworzenia pisanek, rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą pisankę, kiermasz produktów Wielkanocnych polskich i niemieckich. Impreza mająca na celu zaprezentowanie tradycyjnych ozdób, potraw świątecznych sąsiadujących ze sobą krajów.
30 marca – 01 kwietnia
Świąteczne menu w  wybranych  restauracjach po promocyjnych cenach. Wspólna świąteczna zabawa dla rodzin z dziećmi na promenadzie, w atmosferze wiosennego kurortu.  Poznawanie zwyczajów świątecznych.

Puchar Pomorza Nordic Walking
kwiecień
Nordic walking staje się coraz bardziej popularną formą rekreacji. Mieszkańcy Świnoujścia mają  doskonałe warunki aby uprawiać ten rodzaj sportu zwłaszcza na szerokiej plaży. Dlatego zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego maszerowania po plaży. Rywalizacja pomiędzy uczestnikami przewidziana jest w kilku kategoriach, na różnych dystansach. Po zakończeniu  wszyscy mogą ogrzać się przy wspólnym ognisku.

Koncerty promenadowe
maj- wrzesień
Koncerty zespołów, kapeli ludowych, orkiestr dętych i zespołów jazzowych, które przyciągają zawsze do Muszli koncertowej przy świnoujskiej promenadzie komplet publiczności. Takty znanych przebojów, wygrywanych przez zespoły i wokalistów  zachęcają do wspólnej zabawy.

Wyspy Umajone
01-05 maja
Rodzinne imprezy rekreacyjno  – sportowe. W trakcie majowych świąt odbywają się koncerty plenerowe m.in. muzyki młodzieżowej, poważnej, jazzowej,  orkiestr dętych, występy zespołów folklorystycznych i chórów oraz  przedstawienia teatralne. Prezentacja potencjału twórczego mieszkańców Krainy 44 wysp.

Bieg Konstytucji 3 Maja
03 maja
XXI Bieg Konstytucji 3 Maja oraz XIX  Bieg na 3 Mile morskie , w którym startują zarówno osoby dorosłe (3 mile)  jak i tłumy dzieci ze szkól podstawowych i przedszkoli.  Biegi odbywają się na różnych dystansach dostosowanych do wieku i umiejętności

Wyspy aktywne
30 maja – 2 czerwca
Wycieczki rowerowe, piesze lub kajakowe z przewodnikiem, do miejsc mało znanych lub na co dzień niedostępnych. Promocyjne  ceny  w wybranych klubach sportowych, wypożyczalniach rowerów i sprzętu sportowego. Specjalne atrakcje w Parku Linowym oraz wybranych fortyfikacjach.

Dni Morza
21 – 22 czerwca
Impreza plenerowa obchodzona zwykle w czerwcowy weekend. Na program
Dni Morza składają się koncerty polskich gwiazd sceny rozrywkowej, wystawy
o charakterze morskim, konkursy i zabawy dla dzieci. Nieodłącznym elementem imprezy jest jarmark z ofertą handlowo-usługową. W trakcie Dni Morza swoje święto obchodzi Marynarka Wojenna. Na zwiedzanie okrętów udekorowanych galą banderową oczekują zarówno turyści jak mieszkańcy.

Dzień Rybaka
29  czerwca
Obchodzony w imieniny św. Piotra patrona rybaków. Impreza podkreślająca wieloletnie tradycje rybołówstwa na tym obszarze.  Możliwość zwiedzania bazy rybackiej i obserwowania rybaków przy pracy. W czasie festynu dominują stoiska z potrawami rybnymi. Atrakcyjny program artystyczny i rekreacyjny dla dzieci i dorosłych. Wystawy i prezentacje związane z działalnością Lokalnej Grupy Rybackiej – Zalew Szczeciński.

Karuzela Cooltury
19 – 21 lipca
Trzydniowa otwarta impreza, kalejdoskop 150 wydarzeń, odbywających się na  11 scenach przed kilkudziesięciotysięczną widownią w Świnoujściu i wielomilionową w mediach. Dyskusje, spotkania autorskie, spektakle, koncerty, akcje specjalne, eksperymenty naukowe, warsztaty, wystawy, akcje dla dzieci i zajęcia sportowe, w których biorą udział znani pisarze, artyści, aktorzy, dziennikarze, ekonomiści, poeci, sportowcy, politycy i tzw. celebryci. Karuzela Cooltury to jedyne wydarzenie w tej części Europy, na którym spotyka się ludzi tak różnych profesji i pasji twórczych. Co roku przyświeca jej inne hasło przewodnie. Impreza jest okazją do spotkania i porozmawiania z osobami znanymi z ekranu telewizyjnego i pierwszych stron gazet.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, Świnoujskie Wieczory Organowe
Festiwal  organizowany od 14 lat przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia. Stanowi on popularyzację muzyki organowej i klasycznej, od dawnej po współczesną. Zaproszeni do udziału w festiwalu wybitni artyści, z kraju i zza granicy, zapewniają wysoki poziom wykonawczy i artystyczny koncertów. Urozmaiceniem Festiwalu są koncerty organowe połączone z innymi instrumentami np. ze skrzypcami, z fletnią Pana, z trąbką czy fletem. W festiwalu udział biorą artyści z Danii, Niemiec, Szwecji, Włoch i Polski. Festiwalowe koncerty wydobywają piękne brzmienie unikatowego, zabytkowego instrumentu, jakim są organy w kościele pw. Chrystusa Króla.
Koncerty odbywają się w każdy piątek od czerwca do sierpnia,
kościół pw. Chrystusa Króla, Plac Kościelny 1.

V Sail Świnoujście  i  XXIX Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak 2013”
15 – 18 sierpnia
Piękne jednostki polskie i zagraniczne, szum żagli, świst want, piosenka morska rozbrzmiewająca na każdym kroku, takie atrakcje towarzyszą Sail Świnoujście. Podczas rejsów w morze można obserwować żeglarzy przy pracy ale nie tylko, niejednokrotnie  pasażerowie są proszeni o pomoc w stawianiu żagli. Sail Świnoujście odbywa się przy dźwiękach szant i piosenki morskiej w ramach organizowanego w tym samym czasie Festiwalu Piosenki Morskiej „Wiatrak” – jednego  z najstarszych tego typu festiwali w Polsce. Piosenka morska brzmi nie tylko ze sceny, ale również z pokładu żaglowców. Całości dopełnia jarmark oraz konkursy i zabawy dla dzieci. Sail Świnoujście
to impreza adresowana do rodzin, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich
18 sierpnia
Festyn, zabawy dla dzieci, piknik dla dorosłych, nocne zwiedzanie latarni morskiej  to tylko niektóre z propozycji jakie przygotowane są na ten dzień przez Stowarzyszenie Miłośników Latarni Morskich. Impreza  cykliczna obchodzona w trzecią niedzielę sierpnia.

FAMA – Międzynarodowy Kampus Artystyczny
18 – 30 sierpnia
W sierpniu do Świnoujścia  zjeżdżają od lat studenci aby wziąć udział w Famie - jedynym w Polsce artystycznym wydarzeniu interdyscyplinarnym, które jest jednocześnie nastawione na doskonalenie warsztatu młodych twórców. Łączy ona muzykę poważną, jazzową, zespoły muzyczne wszystkich gatunków, wokalistów, tancerzy, teatry, kabarety, interdyscyplinarne grupy twórcze, film, fotografię, performance art, plastyków, literatów, dziennikarzy, krytyków sztuki, animatorów kultury i inspicjentów. Jej celem jest prezentacja najzdolniejszych twórców młodego pokolenia i tworzenie platformy dla corocznego szkolenia i konfrontacji. Program Famy to: prezentacja autorskiego dorobku uczestników, realizacja projektów premierowych, sekcje warsztatowe  w poszczególnych dziedzinach, prezentacja wybitnych artystów sceny polskiej i światowej.

XXXIV Międzynarodowy Maraton Świnoujście – Wolgast
7 września
Impreza o charakterze transgranicznym odbywająca się od końca lat siedemdziesiątych, uczestniczy w niej około 300 zawodników głównie z Polski i Niemiec. Trasa prowadzi nadmorskim szlakiem ze Świnoujścia przez niemiecką część wyspy Uznam aż do Wolgastu. Ze względu na różne ukształtowanie terenu maraton należy do niezwykle atrakcyjnych, ale też wymagających. Oprócz maratonu rozgrywany jest również półmaraton - po ulicach Wolgastu i okolicach.

Dni Twierdzy na wyspach
13-15 września
Rekonstrukcje bitew z różnych okresów przygotowane przez wyspecjalizowane grupy historyczne parady historyczne, wystawy , zloty pojazdów zabytkowych  to wybrane propozycje trzydniowej imprezy odbywającej się we wrześniu.  Ponadto zwiedzanie fortyfikacji z   przewodnikiem,  spotkania z historykami, pasjonatami militariów. Dni Twierdzy są okazją do poznania się militarnej historii Świnoujścia a jednocześnie dobrej zabawy.

Rowerowy Weekend
21 – 22 września
Dwudniowa impreza promująca turystykę rowerową w krainie 44 wysp w ramach której organizowane są m.in wycieczki rowerowe po polskiej i niemieckiej stronie wyspy Uznam, rowerowe wyprawy z przewodnikiem szlakiem świnoujskich zabytków, rajd na orientację. Jednym z elementów  imprezy jest masa krytyczna, tj. przejazd zorganizowanej i jak największej grupy rowerzystów po ustalonej trasie.

Uznam – wyspa światła
3 października
Pokazy fajerwerków, występy artystów  teatrów ognia  to wszystko przy szumie morza  w niezwykłej scenerii świnoujskiej plaży.
Podczas imprezy rozpalone są ogromne ogniska, wokół których do późnego wieczoru skupiają się uczestnicy zabawy. Na miejscu mała gastronomia.

XX Uznamski Festiwal Muzyki
21 września – 12 października
Przez trzy tygodnie w obiektach sakralnych, salach koncertowych, zamkach, salach hotelowych, galeriach, (głównie na niemieckiej części wyspy Uznam) rozbrzmiewa muzyka jednego z krajów nadbałtyckich. Kilka koncertów odbywa się również w Świnoujściu. Największym wydarzeniem każdego roku są koncerty w niezwykłej scenerii ceglanego budynku byłej elektrowni w Peenemünde (Niemcy). Uznamski Festiwal Muzyki to prawdziwa uczta dla miłośników muzyki.

 

źródło powyższych informacji Oficjalna Strona Miasta Świnoujście www.swinoujscie.pl
Za zmiany dot. powyższych informacji, redakcja www.swinoujscie.it nie odpowiada