Pomnik Lotnikom RAF-u

Spacerując po Karsiborze - jednej z 44 wysp tworzących Świnoujście - warto wejść w jego leśne ścieżki. Nie tylko ze względu na godne najlepszych parków drzewa, ale również wyjątkowe miejsce pamięci, poświęcone załodze brytyjskiego bombowca.

16 kwietnia 1945 roku Lancaster Mk.I KC-V, latający w 617. Dywizjonie Bombowym Królewskich Sił Powietrznych (słynni “Niszczyciele Tam”), przeprowadzał bombardowanie okrętów Kriegsmarine zacumowanych w Świnoujściu. Głównym celem był ciężki krążownik “Lützow”. W akcji brało udział 18 bombowców i 33 myśliwce eskorty.

Jeden z atakujących bombowców, którym dowodził major John Leonard Powell, został zestrzelony po ostrzelaniu przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Samolot jeszcze w powietrzu rozpadł się na kawałki. Wiadomo na pewno, że 6 z 7 członków załogi zginęło na miejscu. Ostatni umarł w niewoli lub również poniósł śmierć w trakcie misji.

Pomnik w Świnoujściu - kamienna tablica z symbolem RAF-u - stoi w okolicy, w której na ziemię spadło jedno ze skrzydeł Lancastera i gdzie pochowano angielskich lotników. Wspomniana część maszyny w przeszłości była częścią monumentu.


Źródło zdjęcia: królewskie archiwum RAF

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Monument poświęcony załodze bombowca Lancaster Mk.I KC-V z 617. Dywizjonu Bombowego Królewskich Sił Powietrznych, zestrzelonego 16 kwietnia 1945 r. w trakcie udanego ataku na krążownik “Lützow”, cumujący wtedy w Świnoujściu. 6 członków załogi samolotu zginęło na miejscu, los jednego nie został wyjaśniony. Fragment skrzydła maszyny stanowi główną część pomnika.

Pomnik Lotnikom RAF-u adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Pomnik Lotnikom RAF-u, zobacz gdzie w Świnoujściu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Pomnik Lotnikom RAF-u.
  • Ulica
    Kanałowa / Ogrodowa
    Pomnik Lotnikom RAF-u mieści się przy ulicy Kanałowa / Ogrodowa w Świnoujściu
  • 72-603 Świnoujście-Karsibór
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Pomnik Lotnikom RAF-u opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij