Kościół Chrystusa Króla

Najstarsza zachowana świątynia Świnoujścia na lewym brzegu rzeki. Kościół budowano przez 4 lata, a prace ukończono w 1792 roku. Pierwotnie bardzo skromny w formie, pozbawiony wieży i organów. Stanął zresztą na miejscu jeszcze mniejszego przybytku - prawdopodobnie o wielkości 12x7 metrów - pochodzącego z późnego średniowiecza.

Miejscowi wierni od połowy XVIII stulecia starali się o wsparcie władz przy budowie nowego kościoła. Wreszcie udało im się pozyskać dotację od Fryderyka Wilhelma II - 12 tysięcy talarów. Król dodatkowo zapewnił architekta świnoujskiej świątyni - do tej roli wybrał niejakiego Gilliego.

Po niespełna 100 latach istnienia kościoła Chrystusa Króla, konstrukcję poważnie zmodernizowano i rozbudowano. Świątynia zyskała m.in. własną wieżę z zegarem oraz 4 nowe dzwony. Zdecydowanie więcej zdobień (nowy tryptyk przy ołtarzu, posadzka z białego marmuru, nowe witraże) wewnętrznych kościół zyskał w kolejnych po 1950 r. latach, kiedy przeszedł w katolickie ręce.

Parafia szczyci się przynajmniej 3 elementami, które śmiało można uznać za dzieła sztuki - i to niekoniecznie czysto sakralnej. Po pierwsze: wiekowy obraz ilustrujący ukrzyżowanie Chrystusa. Po drugie: duży, 31-registrowy instrument bawarskiego organmistrza Steinmeyera z 1927r. Swego czasu warte 24 tys. marek, w 2001 r. wyremontowane i wykorzystywane do koncertów. Po trzecie - wotywny model korwety z początku XIX stulecia zawieszony pod sufitem. Tego rodzaju ofiary zwykle były efektem ocalenia życia z morskiej katastrofy. W przypadku kościoła Chrystusa Króla w Świnoujściu, jest to wyraz podzięki marynarza Chrystiana Heinsa, który w tej właśnie świątyni wziął długo wyczekiwany ślub.

Przed kościołem znajdują się maryjna kapliczka oraz pomnik papieża Jana Pawła II.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Jeden z najstarszych zabytków w całym Świnoujściu. Budowa kościoła Chrystusa Króla, wsparta dotacją króla Prus Fryderyka Wilhelma II, zakończyła się w 1792 roku. Charakterystycznym elementem świątyni jest drewniany model francuskiej korwety zawieszony pod sklepieniem. To ofiara marynarza, któremu w podeszłym wieku udało się znaleźć wybrankę serca.

Kościół Chrystusa Króla adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół Chrystusa Króla, zobacz gdzie w Świnoujściu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół Chrystusa Króla.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół Chrystusa Króla opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij