Kościelna wieża widokowa

Jedynym elementem z protestanckiego kościoła Marcina Lutra, który przetrwał zawirowania II Wojny Światowej i późniejszych niespokojnych czasów, jest wysoka wieża. Oryginalnie, razem ze szpicą wznosiła się na blisko 70 metrów ponad poziom gruntu. Dziś konstrukcja jest nie tylko niższa, znacząco zmieniło się także jej przeznaczenie.

Przybytek ufundowała konsul Emilia Heyse-Nitsche, która w testamencie podarowała władzom Świnoujścia zawrotną sumę 2 milionów marek - z przeznaczeniem na sierociniec, kościół i synagogę. Chrześcijańską świątynię zaprojektował Fritz Gottlob. Budowlę, stylistycznie nawiązującą do wczesnego gotyku, ukończono w 1906 roku.

Po II WŚ luterański kościół został opuszczony - katolicka parafia w Świnoujściu nie miała środków, by go przejąć i naprawić. Świątynia nie tylko systematycznie niszczała, była również regularnie dewastowana. W 1962 r. władze przystąpiły do rozbiórki kościoła Marcina Lutra. Wieżę pozostawiono, gdyż była ważnym punktem nawigacyjnym na mapach. W kolejnych latach pojawiały się różne pomysły na zagospodarowanie wieży, jednak żaden nie został sfinalizowany.

W 2003 r. wieża trafiła w prywatne ręce. Właściciel urządził tutaj klimatyczną kawiarenkę, a za niewielką opłatą udostępnia szczyt wieży dla turystów. Z wysokości ładnych kilkudziesięciu metrów rozciągają się niepowtarzalne panoramy na miasto, Bałtyk oraz Zalew Szczeciński.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Bilety wstępu na kościelną wieżę widokową / taras widokowy w świnoujskiej Cafe Wieża:

  • ulgowe 4 zł
  • normalne 6 zł
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Pozostałość po protestanckim kościele Marcina Lutra z 1906 r., niemal w całości wyburzonym w 1962 r. ze względu na zniszczenia wojenne. Wieżę przetrwała ze względu na jej rolę nawigacyjną, a na początku XXI w. zyskała nowe życie. Prywatny właściciel na parterze urządził kawiarnię, a na szczycie ponad 60-metrowej konstrukcji udostępnił genialny punkt widokowy.

Kościelna wieża widokowa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościelna wieża widokowa, zobacz gdzie w Świnoujściu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościelna wieża widokowa.
Ceny biletów / cennik wejść do Kościelna wieża widokowa. Redakcja serwisu www.swinoujscie.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 4 zł
    Kościelna wieża widokowa cena biletu ulgowego: 4 zł
  • 6 zł
    Kościelna wieża widokowa cena biletu normalnego: 6 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościelna wieża widokowa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij