Kapitanat Portu Świnoujście

Siedziba cywilnego, administracyjnego kierownictwa Portu Świnoujście. Kapitanat mieści się w zabytkowym budynku, wybudowanym w 1879 roku. Poprzedni, jeszcze drewniany zniszczyły wezbrane wody Świny w 1872 r. Budowlę zaprojektował ówczesny miejski radca budowlany, Albert Severin. Charakterystycznym elementem neorenesansowej konstrukcji jest centralnie usytuowana wieża - dziś wyposażona w maszt radiowy*.

Niewiele brakowało, by rzeka obróciła w niwecz również solidną murowaną konstrukcję. Przy schodach wejściowych zamocowano pamiątkową tabliczkę ukazującą poziom wody z 1913 r. - do tej pory najwyższy w historii pomiarów. I i II Wojna Światowa razem wzięte poczyniły w budynku kapitanatu mniejsze zniszczenia niż naturalny, nieokiełznany żywioł.

Na placyku przed kapitanatem uchował się (jeszcze?) komunistyczny “relikt” - tablica pamiątkowa 35-lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, odsłonięty z okazji pogłębienia północnego toru wodnego w porcie i otwarcia go dla większych jednostek. Obok tablicy stoi “neutralny” pomnik tego wydarzenia - kotwica na kamieniu.


* ważna informacja dla żeglarzy - kapitanat pełni dyżur na kanałach UKF 71, 16 i 12.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Zabytkowa siedziba cywilnego kierownictwa świnoujskiegoportu, wybudowana w 1879 r. Stylowy, neoklasycystyczny budynek powstał według projektu miejskiego radcy budowlanego, Alberta Severina. Kapitanat to nie tylko ciekawostka architektoniczna - przy wejściu powieszono tabliczkę wskazującą dokąd sięgała morska woda w 1913 r. w trakcie gwałtownego sztormu.

Kapitanat Portu Świnoujście adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kapitanat Portu Świnoujście, zobacz gdzie w Świnoujściu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kapitanat Portu Świnoujście.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kapitanat Portu Świnoujście opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij