Jezioro Turkusowe

Będąc gościem wyspy Wolin polecamy zwiedzić piękne miejsce jakim jest Jezioro Turkusowe w Wolińskim Parku Narodowym. Oddalone od Wisełki niecałe 20 km, jeziorko te, jak większość położonych na wyspie jezior, tworzy kryptodepresję o głębokości 18,6 m p.p.m., zaś lustro wody leży na wysokości 2,6 m n.p.m.

Jezioro jest skutkiem działalności człowieka. W czasach panowania niemieckiego znajdowało się tu wyrobisko kopalni kredy. Po II wojnie światowej Rosjanie zdemontowali stacjonujące tu urządzenia. W rezultacie, wyrobisko zaczęło stopniowo napełniać się wodą. Trzy lata później polskie władze wznowiły eksploatację złoża. Wypompowano wodę i zamontowano maszyny.

Kiedy w 1954 r. złoża były zbyt głęboko, a na płytszych warstwach jej zasoby się skończyły, kopalnię zamknięto. Wyrobisko powtórnie zaczęło się napełniać wodą podskórną i opadową. Kiedy lustro wody osiągnęło wysokość lustra wody w Zalewie Szczecińskim zauważono, że jej poziom przestał się podnosić.

Swą niezwykle turkusową barwę jezioro zawdzięcza rozszczepieniom światła słonecznego w czystej wodzie, odbiciom refleksów od białego podłoża kredowego i zalegającym na dnie związkom węglanu wapnia. Dodatkowo widok na jeziorko z wysokości umożliwia punkt widokowy z Piaskowej Góry.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Perełka Wolińskiego Parku Narodowego, do odnalezienia nieopodal miejscowości Wapnica oraz małego Lubina, w pobliżu Zalewu Szczecińskiego. Jezioro Turkusowe powstało w wyniku naturalnego wypełnienia wodą dawnej kopalni kredy. Niedaleko tego pięknego akwenu mieści się punkt widokowy - panoramy roztaczające się z Piaskowej Góry są wyjątkowo fotogeniczne.

Jezioro Turkusowe adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Jezioro Turkusowe, zobacz gdzie w Świnoujściu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Jezioro Turkusowe.
  • Ulica
    Woliński Park Narodowy
    Jezioro Turkusowe mieści się przy ulicy Woliński Park Narodowy w Świnoujściu
  • 72-513 Wisełka
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Jezioro Turkusowe opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij