Fontanna 250-lecia

Ozdoba deptaku przy ulicy Słowackiego. Świnoujście otrzymało prawa miejskie w 1765 roku, z nadania króla Fryderyka Wielkiego - nieco ponad 20 lat po założeniu osady “Swinemünde”. Miasto portowe powstało, by ułatwić Prusom dostęp do pozostającego pod ich kontrolą Szczecina. Alternatywne drogi żeglugi pozostawały w tym czasie w rękach Szwedów, nakładających oczywiście spore opłaty celne.

Pamiątkową fontannę uruchomiono w 2015 r. Jej centralnym elementem jest srebrzysta kula umieszczona w płytkiej niecce. To wyjątkowej urody model kuli ziemskiej, ma 2 metry średnicy i wykonano go ze stali nierdzewnej. Na globusie oznaczono kontynenty oraz południki i równoleżniki. Rzecz jasna geograficzna pozycja Świnoujścia na mapie świata jest dodatkowo i wyraźnie podkreślona.

Jak przystało na nowoczesną fontannę, posiada świetlne iluminacje. Na granitowej podstawie konstrukcji wyryto w 3 językach - polskim, niemieckim i angielskim - przypomnienie, z jakiej to okazji ją wystawiono.

NAJCHĘTNIEJ ODWIEDZANA RODZINNA ATRAKCJA WYBRZEŻA
Park Miniatur i Kolejek - POLECAMY!!!
Park Miniatur
Dodaj opinię

Efektowna pamiątka po obchodach okrągłej rocznicy nadania Świnoujściu praw miejskich. Fetowane wydarzenie miało miejsce w 1765 roku, ledwie 20 lat po założeniu portowej osady “Swinemünde”. Główną częścią fontanny stanowi “dryfujący” na wodzie, srebrzysty globus, ze stosownie wyróżnionym położeniem miasta. Instalacja posiada wielokolorowe podświetlenie.

Fontanna 250-lecia adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Fontanna 250-lecia, zobacz gdzie w Świnoujściu zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Fontanna 250-lecia.
  • Ulica
    Juliusza Słowackiego
    Fontanna 250-lecia mieści się przy ulicy Juliusza Słowackiego w Świnoujściu
  • 72-600 Świnoujście
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Fontanna 250-lecia opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij