Atrakcje turystyczne Świnoujście i okolica

W najdalej wysuniętej na zachód nadmorskiej miejscowości w Polsce na turystów czeka istne morze atrakcji. Świnoujściu jako kurortowi wypoczynkowemu nad Bałtykiem właściwie niczego nie brakuje. Wprawdzie budowa potężnego Gazoportu “trochę” namieszała w miejscowym krajobrazie i dostępności niekoniecznie oficjalnych kąpielisk na plażach w obrębie miasta, to przedstawiana miejscowość i jej okolice i tak dysponują całą paletą skutecznych wabików. Tak silnych i wciągających, że nie trzeba by się nawet specjalnie starać, aby przez cały pobyt nad morzem nawet nie myśleć i opalaniu się i leżeniu plackiem na piasku. I nikt nie mówi tutaj o deszczowej pogodzie, sztormach czy mroźnej zimie.

Jako portal polecamy w szczególności najchętniej odwiedzaną rodzinną atrakcję wybrzeża - Park Miniatur i Kolejek. Bez wielkiej przesady można napisać, iż ten dziwnowski park rozrywki (podlanej całkiem szczodrze edukacyjno-dydaktycznym sosem) stanowi jedną z najlepszych miejscówek: nie tylko na wyspie Wolin, lecz w województwie zachodniopomorskim, a nawet na całym polskim wybrzeżu. Można się tam poczuć niczym Guliwer w krainie Liliputów, co będzie niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla dzieciaków. Na takie wrażenie składają się rozległa makieta kolejowa oraz pieczołowicie wykonane modele latarni morskich (również tej górującej nad Świnoujściem) w skali 1:10. Niczego sobie atrakcja to także kolejka pasażerska, kursująca po malowniczym parkowym terenie.

Wracając jednak do kurortu nad polsko-niemiecką granicą - takie portowe miasto, w dodatku leżące na 44 mniejszych i większych wyspach (bez przepraw promowych ani rusz), musi być pełne intrygujących zakątków i ciekawych miejsc. Tak jak w istocie, choćby zabytki: Świnoujście z racji strategicznego położenia, było systematycznie umacniane. Najbardziej w XIX wieku, kiedy to powstała prawdziwa sieć fortów, razem tworzących niezdobytą twierdzę. Dziś funkcjonują w nich warte zobaczenia muzea z nieszablonowymi atrakcjami - szczególnie rozbudowane urządzono w Zachodnim oraz Forcie Anioła. Miłośnicy historii i jej mniej znanych ze szkół rozdziałów nie mogą pominąć Podziemnego Miasta, szykowanego na wypadek wybuchu III Wojny Światowej.

W okolicach Świnoujścia, m.in. w miejscowościach takich jak Zalesie, Wolin czy Kamień Pomorski, również można znaleźć niczego sobie atrakcje. Odpowiednio: od małego muzeum wojskowo-historycznego w bunkrach z czasów II Wojny Światowej, przez mediewistyczny skansen pod postacią Centrum Słowian i Wikingów, aż po pozostałości po średniowiecznych umocnieniach, gdzie na dawnej baszcie urządzono nie tylko wieżę widokową, ale też pełne intrygujących eksponatów Muzeum Minerałów. Znajdują się tam nie tylko piękne kamienie, lecz również skamieliny dinozaurów.

Przy okazji - prehistoryczne gady, a raczej ich modele, są motywem przewodnim wrzosowskiego parku rozrywki. W temacie niezobowiązującej zabawy samo Świnoujście oferuje przede wszystkim rejsy “korsarskim” wycieczkowcem, wakacyjne imprezy w stylu “Dni Morza, Dni Świnoujścia, Dni Marynarki Wojennej RP” czy park linowy Bluszcz. Parę pomysłowych rzeczy przygotowano też we wspomnianych fortowych placówkach oraz Muzeum Rybołówstwa. Natomiast jeśli chodzi o klasyczne atrakcje dla dzieci, to znacznie bogatszym zestawem dysponują niedalekie Międzyzdroje: żeby wymienić tylko Muzeum Figur Woskowych oraz fascynujące na swój sposób seanse w Planetarium.

Pobyt w Świnoujściu będzie równie udany także dla tych, którzy lubią wypoczywać na sportowo. Prym wiodą oczywiście konkurencje wodne, z żeglarstwem oraz kajakarstwem na czele. Niemałą atrakcją w tych mniej uczęszczanych rejonach miasta niewątpliwie jest wędkarstwo. Ponoć świetnym łowiskiem jest dawna przystań U-bootów. Do tego dochodzą obiekty sportowe miejscowego OSIR-u (np. basen “Wyspiarz”), rozmaite trasy rowerowe czy ścieżki świnoujskich parków. Gdyby ktoś bardzo chciał pograć w golfa, to całkiem blisko znajduje się kołczewski Amber Baltic Golf Club.

Urlopowicze słusznie wiążą ze Świnoujściem spore nadzieje w kwestii licznych atrakcji turystycznych. Nadmorskie kąpieliska, piękno przyrody - zwłaszcza na Karsiborze, gdzie powstało parę rezerwatów - a także bogata historia: to wszystko sprawia, kurort u ujścia Świny jest jedną z najciekawszych destynacji na polskim wybrzeżu.

rozwiń
Atrakcje turystyczne Świnoujście i okolica

Miejsce idealne dla każdego, dosłownie dla każdego. Miniaturowy świat latarni morskich i kolejek...

Ania Merecik

Rewelacja! Ciuchcie śmigające w miniaturowym świecie, wzorowo odtworzone latarnie morskie. Dzieci...

Michał
kmDziwnów Park Miniatur i Kolejek
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij